Keresés
Close this search box.

[vc_row full_width=”stretch_row_content_no_spaces” remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column][composer_widget_area sidebar_name=”breadcrumbs” el_class=”breadcrumbs-widget”][/vc_column][/vc_row][vc_section el_id=”blog-post”][vc_row full_width=”stretch_row_content” color_style=”light” remove_padding=”no-padding-vc-row” bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^16573|url^https://dyntell.com/wp-content/uploads/2020/10/bejegyzes-15-fejlec.jpg|caption^null|alt^null|title^bejegyzes-15-fejlec|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”ex-full” enable_overlay=”enable_overlay_value” overlay_pattern=”01.png” css=”.vc_custom_1603356485217{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][composer_post_title type=”h1″ el_class=”post-title”][composer_post_author_name prefix_text=”Írta:” el_class=”post-author-name”][/vc_column][/vc_row][vc_row remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column][vc_empty_space height=”50px”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content” remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column offset=”vc_col-lg-offset-4 vc_col-lg-4″][vc_column_text]A bejegyzés célja, hogy megmutassa, mi áll egy olyan termékvisszahívás mögött, mint a legutóbbi Pöttyös, 7days, vagy Mars csoki esetében (forrás: magyaridok.hu)[/vc_column_text][title title=”Élen jár az autó- és az élelmiszeripar – terjed a trend” title_uppercase=”no” font_size=”size-lg” line=”no”][vc_column_text]Hallani a sajtóban termékvisszahívásokról az autóiparból, amikor kisebb vagy épp halálos balesetek történetek egy-egy alkatrész hibájából, mint például a Honda – Takata légzsákjai kapcsán (forrás: hvg.hu),

vagy éppen itthon a Pöttyös termékei közül az egyik kiszerelésben kifogásolható termékeket találtak, és saját hatáskörben visszahívta a Friesland a termékeket (sajtóközlemény: http://pottyos.hu/kezdolap.html)[/vc_column_text][ultimate_icon_list icon_size=”30″ icon_margin=”15″][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-quote-left” icon_style=”advanced” icon_border_style=”solid” icon_color_border=”#0066a2″ icon_border_size=”2″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”70″]A gyártóknak nagyon szigorú nyomon követési kötelezettsége van a termékek előállítása és annak nyomon követése terén, melyet egyre több iparágban kezdenek használni.[/ultimate_icon_list_item][/ultimate_icon_list][vc_column_text]Se a Honda – Takata, se a Pöttyös nem tudta volna egészen pontosan, akár kocsira/kiszerelésre megmondani, hogy hol van a bibi, ha nem lenne professzionális nyomon követési szoftvere és folyamata.[/vc_column_text][title title=”Hogyan néz ki (egyszerűen) egy nyomon követési folyamat?” title_uppercase=”no” font_size=”size-lg” line=”no”][vc_column_text]Az alábbi ábrán látható, hogy a gyártók több beszállítótól, különböző időpontokban szereznek be alapanyagokat, alkatrészeket. Ezeket a beszerzéseket gondosan, egyedi azonosítóval látják el, melynek az a célja, hogy azonosítható legyen a beszállító, az átvétel dátuma, lejárati dátum, ki vette át, melyik raktár, melyik rakhelyére lett letárolva.[/vc_column_text][vc_single_image image=”15812″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

1. ábra – minden szinten van meo és egyedi azonosítás – katt.  képre a nagyításhoz

[/vc_column_text][vc_column_text]Ezekből a beszerzésekből mindig történik mintavétel és minőségi ellenőrzés, hogy a termék megfelel-e a követelményeknek. Amennyiben nem, két lehetőség van:[/vc_column_text][ultimate_icon_list icon_size=”10″ icon_margin=”15″][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-play” icon_color=”#0066a2″]vagy át sem veszik,[/ultimate_icon_list_item][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-play” icon_color=”#0066a2″]vagy visszaküldik a gyártónak, nem ritkán kiszámlázva a MEO és egyéb költségeket (kötbér stb.)[/ultimate_icon_list_item][/ultimate_icon_list][vc_column_text]Ezt batch, srazs, LOT, gyári stb. számokkal szokták azonosítani a cégek.

A gyártásba adás során pontos receptúra/darabjegyzék/technológiai leírás alapján elkezdődnek a gyártási műveletek, így pontosan lehet tudni, hogy milyen azonosítóval, melyik gépen éppen mi készül, milyen adagokban, milyen normákkal.

A MEO itt is „lesben” áll, és programozottan, valamint random módon is tesz minőségi vizsgálatokat. Amennyiben azok értéke nem megfelelő, úgy akár a gyártást is leállíthatja.

Nemcsak a termékhibákat ellenőrzik, hanem a gépeket, szerszámokat, munkatársakat is, tehát minden olyan körülményt, ami a termékre hat.

A készre gyártott terméket szintén ellenőrzik, ezután megfelelően csomagolják/beépítik, majd bekerül a késztermék raktárba (természetesen megfelelő azonosítóval ellátva, ami pontosan végigköveti a termék életútját)

Ezután történik a kiszállítás a kereskedelmi egységekbe, ahol átveszik, majd értékesítik a termékeket a végfelhasználók felé.

Ahogy a Pöttyös közleményében is olvasható, pontosan tudták azt, hogy melyik boltba mennyit vittek ki és mikor. Ez nagyban megkönnyíti a termékek visszahívását és esetleges megsemmisítését.

Alapesetben eddig látnak a cégek, az autógyártók egészen a végfelhasználóig.[/vc_column_text][title title=”Mikor kezdődnek a gondok?” title_uppercase=”no” font_size=”size-lg” line=”no”][vc_column_text]A legnagyobb gond, ahogy a 2. ábrán is látszik, ha az adott termék visszahívása során (kék nyíl) olyan esetek derülnek ki, ami visszafelé haladva más termékeket is érintenek.[/vc_column_text][vc_single_image image=”15813″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

2. ábra – Kék nyíllal a visszakeresési út – más termékbe is beépült a véleményes alapanyag – katt. a képre a nagyításhoz

[/vc_column_text][vc_column_text]Mik lehetnek ezek? (néhány kritikus példa)[/vc_column_text][ultimate_icon_list icon_size=”10″ icon_margin=”15″][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-play” icon_color=”#0066a2″]A csomagoló anyag, amit felhasználtak nem megfelelő és több terméket is ebbe csomagoltak (nem véd megfelelően, vagy épp mérgező az anyaga).[/ultimate_icon_list_item][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-play” icon_color=”#0066a2″]A gyártáshoz használt gép/szerszám nem működött megfelelően, vagy nem származék anyagot juttatott a termékbe (oldás következett be)[/ultimate_icon_list_item][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-play” icon_color=”#0066a2″]A felhasznált adalék vagy alapanyagokat más termék előállításához is felhasználták.[/ultimate_icon_list_item][/ultimate_icon_list][vc_column_text]Utóbbi esetben ez a sor másik terméket is érinthet, főleg akkor, ha egy alap összetevőről van szó, mondjuk nyers mogyoróról, amit sós vagy nem sózott diákcsemegéhez is hozzáadtak.

Belátható, hogy a nyomon követés komoly fegyelmet és adminisztrációt jelent, azonban az előnyei halmozottan meghozhatják az eredményt, főként termékvisszahívás esetén.[/vc_column_text][title title=”Megoldás” title_uppercase=”no” font_size=”size-lg” line=”no”][vc_column_text]Az alapvető megoldás a megfelelő folyamatok kialakítása és bevezetése, valamint mindezeknek a megfelelő szoftveres támogatása.

Láttam már és működik mindez papíron is, de jajj, ha vissza is kell keresni! Meglesz minden, viszont ilyenkor jobb, ha mi lépünk, semmint a sajtó rúgja ránk az ajtót, főleg ha PR katasztrófa fenyeget.

Egy megfelelő ERP/VIR rendszer segíthet, hogy gyorsan és biztosan legyen adatunk, és ahogy a fenti példa is mutatja, nem ügyfél reklamáció nyomán történt meg a visszahívás, hanem az SK tette meg a lépést a Pöttyös kapcsán, amivel mellesleg elkerülte PR katasztrófát és nem lett meghurcolva  sajtó által.[/vc_column_text][ultimate_icon_list icon_size=”30″ icon_margin=”15″][ultimate_icon_list_item icon=”Defaults-quote-left” icon_style=”advanced” icon_border_style=”solid” icon_color_border=”#0066a2″ icon_border_size=”2″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”70″]Bár nem keltett bennem sem nagy bizalmat, ahogy szombaton az Auchan-ban egy teljes sziget akciós pöttyössel volt tele. Figyelve az embereket látszott rajtuk a kétely ,hogy lehet azért akciós mert ez a visszahívott cucc? Nyilván nem, csak a promóció még tartott.[/ultimate_icon_list_item][/ultimate_icon_list][vc_column_text]Másik vetülete, hogy mindez biztosítható, és számít az, hogy ennek milyen tételei vannak és mik a feltételek.

 A Dr. Risk vezető tanácsadóját kérdeztem arról, mivel is jár egy ún. termékfelelősség-biztosítás:

Az élelmiszeripar számára komoly kockázatot jelent a termékszennyeződés miatt fellépő pénzügyi veszteség. A gyártók sokszor nincsenek is tisztában egy darab csokoládé, vagy bébiételben talált vasdarab, vagy üvegszilánk következményeivel. Amennyiben bejelentésre kerül a szennyeződés, több ezer, vagy tízezer terméket kell azonnal visszahívni a boltok polcairól, hiszen nem lehet tudni, hogy melyik termék tartalmaz egészségre káros idegen anyagot, vagy szennyeződést. A termékvisszahívás események különösen nagy médiavisszhangot kapnak, amely miatt a gyártó jó hírneve, akár piaci pozíciója is jelentősen meginoghat, így fontos, hogy a gyártó minél hatékonyabban kezelje a kialakult helyzetet.

Ezen krízishelyzetek kockázatait jelentősen lehet csökkenteni termékvisszahívás biztosítási szerződéssel, amely nem csak a termékek polcokról történő visszaszállítási megsemmisítés költségeit, hanem a krízisszakértők, szükséges médiatájékoztatók, illetve hatósági szakértői költségeit is fedezik. Ezen biztosítási módozatot nem egy kötelező biztosítás könnyedségével, és egyszerűségével lehet megkötni, azonban amennyiben megtörténik a baj, több 10, akár több 100 M Ft-os pénzügyi veszteségtől óvja meg a termék gyártóját – mint azt a hazai és nemzetközi megtörtént káresetek is mutatják. – világított rá a szakértő.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content” remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column offset=”vc_col-lg-offset-4 vc_col-lg-4″][composer_post_tag title=””][title title=”Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!” title_uppercase=”no” line=”no”][composer_post_share share=”facebook,twitter,linkedin”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content” remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column offset=”vc_col-lg-offset-4 vc_col-lg-4″][composer_comments_template][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row_content” remove_padding=”no-padding-vc-row”][vc_column][vc_empty_space height=”100px”][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük